Isi Yalitiminin Önemi

23 Temmuz 2018 Pazartesi

Isi Yalitiminin Önemi

Gaziosmanpasa Üniversitesi (GOÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Baskani Prof.Dr.Ahmet Sari, "Dünya ülkelerinin bina yalitimiyla enerji tasarrufu saglama çabasi içinde Türkiye'nin de yerini alabilmesi için isi yalitim sistemlerine gereken"...

Gaziosmanpasa Üniversitesi (GOÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Baskani Prof. Dr. Ahmet Sari, "Dünya ülkelerinin bina yalitimiyla enerji tasarrufu saglama çabasi içinde Türkiye'nin de yerini alabilmesi için isi yalitim sistemlerine gereken önemin verilmesi gerekmektedir" dedi. 

Sari, AA muhabirine yaptigi açiklamada, günümüzde artan nüfus ve sanayilesmeden kaynaklanan enerji ihtiyacinin ülkenin kisitli kaynaklariyla karsilanamadigini, enerji üretimi ve tüketimi arasindaki farkin hizla büyüdügünü söyledi. 

Mevcut enerji kaynaklarindan daha etkin biçimde yararlanilmasi gerektigini belirten Sari, "Enerji talebindeki hizli artisin karsilanmasi için, yenilenebilir enerji kaynaklarindan elde edilen enerjinin verimli bir sekilde depolanmasi ve ihtiyaci karsilayacak en uygun dönüsümlerin gelistirilmesi yararli olacaktir" diye konustu. 

Enerji tasarrufunun ülke ekonomisine de ciddi katkilar saglayacagini vurgulayan Sari, "Enerji depolama konusundaki çalismalar, yalnizca bizim gibi enerji ihtiyacinda disa bagimli ülkelerde degil çok sayida gelismis ülkelerde de ragbet görmektedir" ifadelerini kullandi. 

Faz degisimi yoluyla enerji depolayan maddelerin bina ve seralarda kullanildigini aktaran Sari, sunlari kaydetti: 

"Enerji tüketimimizin yüzde 35-40'inin binalarda tüketilmesi ve bu oranin yüzde 85'inin isitmada kullanilmasi, yapilarda bina yalitimina gereken önemin verilmeyisinden kaynaklanmaktadir. Bu da isi yalitiminin önemini daha da arttirmaktadir. Dünya ülkelerinin bina yalitimi ile enerji tasarrufu saglama çabasi içinde Türkiye'nin de yerini alabilmesi için isi yalitim sistemlerine gereken önemin verilmesi gerekmektedir." 

Kaynak: https://www.haberler.com/isi-yalitiminin-onemi-4282910-haberi/

© 2018 Akpor - Usd : ₺ | Euro :